Canarm LTD CF52OTT5GPH Otto 52" Ceiling Fan 5 Rev Blades Silver Oak/Walnut 3 Light, Graphite Metal Cage Shades, Dual Mount, No Limiter
So you can check out the other reviews at Amazon.com
Light fixture form Chandelier
Room Type Office, Bedroom
Material Metal
Style Retro
Mounting Type Ceiling Mount
  • Industrial/vintage styling in a Graphite finish
  • Metal cage style shades - adjustable heads, pull chain switches
  • Uses 3 60W Type a bulbs (not included)
  • 52 inch - motor size:153 x 15mm, lead wire: 45 inch shade size: 3 1/2” w x 6 3/8” H” -adjustable heads
  • Dual mount - blade Pitch 10 degrees -5 year warranty
See more product details
Product Description
Canarm ltd CF52OTT5GPH style Otto 52 inch ceiling Fan 5 rev blades silver oak/Walnut 3 light, Graphite metal cage shades, dual mount, no limiter -the Otto Collection features an innovative combination of industrial and vintage elements. Featuring a dark, Graphite finish the design makes a bold statement. The metal, cage style shades showcase filament bulbs. This bold look would be perfect for loft apartment, refurbished Warehouse, office, den, library or bedroom. Otto is available in a variety of fixture types; chandelier, single and 5 light cord pendants, ceiling/wall light, 2, 3, or 4 light track rails and even a 52-inch ceiling Fan. Except cord pendants, light heads are adjustable which allows for targeted illumination. Make your lighting solution the Otto Collection. This 52-inch Otto ceiling Fan uses 3 - 60W type a bulbs (not included). canarm has a long and successful history of supplying lighting and ceiling fans. They work diligently to create a comprehensive selection of styles and designs as well as maintaining high standards of product quality and value.
Vіѕіt Hеrе : ➤➤
----------------------------
----------------------------
Disclaimer:
---------------------------
0 Response to "Canarm LTD CF52OTT5GPH Otto 52" Ceiling Fan 5 Rev Blades Silver Oak/Walnut 3 Light, Graphite Metal Cage Shades, Dual Mount, No Limiter"